قرقاول گوشتی دارد که با خوردن آن سبب افزایش قد می شود

طبق یک مطالعه، افرادی که قیمت قرقاول کشته شده با گلوله سرب را می خورند، ناخواسته سرب می خورند که سمی است.

محققان لاشه هشت قرقاول معمولی وحشی را مورد بررسی قرار دادند که در یک تیراندازی در زمین کشاورزی با استفاده از مهمات تفنگ ساچمه ای سربی کشته شدند و در یک قصابی در بریتانیا به فروش رسیدند.

آنها قطعات کوچک سرب را در هر قرقاول و همچنین گلوله های تفنگ ساچمهای سربی در هفت قرقاول پیدا کردند.

گلوله های تفنگ ساچمه ای سرب اغلب در اثر برخورد با بدن پرندگان شکار تکه تکه می شوند و ذرات ریز سرب در گوشت باقی می مانند که تشخیص و حذف آن برای مصرف کنندگان دشوار است.

محققان تا 10 میلی گرم خرده های ریز سرب در هر قرقاول پیدا کردند که همگی آنقدر کوچک بودند که با چشم یا لمس قابل تشخیص نیستند.
به مرور زمان در بدن تجمع می‌یابد و می‌تواند باعث آسیب طولانی‌مدت شود، از جمله افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و آسیب کلیوی در بزرگسالان.

شناخته شده است که ضریب هوشی را در کودکان خردسال پایین می آورد و بر رشد عصبی نوزادان متولد نشده تأثیر می گذارد.

پروفسور ریس گرین، از دپارتمان جانورشناسی دانشگاه کمبریج، می‌گوید: «در حالی که استفاده از گلوله سرب برای شکار ادامه دارد، افرادی که قرقاول و سایر پرندگان شکار مشابه را می‌خورند، احتمالاً قطعات ریز سرب زیادی نیز مصرف می‌کنند.

“به نظر می رسد در گذشته به طور گسترده ای تصور می شد که یک گلوله سربی که در لاشه قرقاول جاسازی شده بود دست نخورده باقی مانده است و می توان قبل از خوردن قرقاول آن را به طور تمیز جدا کرد و خطرات سلامتی را از بین برد.

مطالعه ما نشان داده است که تا چه حد واقعاً چنین نیست با خوردن قرقاول، مردم ناخواسته سرب را نیز می خورند که سمی است.

پروفسور گرین که اولین نویسنده این مطالعه است، ادامه داد: «یک قرقاول یک وعده غذایی معقول برای دو یا سه نفر است.

مصرف این مقدار سرب گهگاهی دلیل زیادی برای نگرانی نخواهد بود – اما ما می دانیم که هزاران نفر در بریتانیا هستند که هر هفته گوشت شکار، اغلب قرقاول می خورند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.