کربنات کلسیم کوتد باعث از بین رفتن لکه جوهر روی لباس می شود

برخی از کربنات کلسیم کوتد برای کیمیاگران شناخته شده بود. نمک‌های ویتریول، از لاتین vitreolum ، شیشه‌ای، به این دلیل نامیده می‌شوند که برخی از اولین بلورهای شفاف شناخته شده بودند.

ویتریول سبز هپتاهیدرات سولفات آهن (II)، FeSO 4 · 7H 2 O است. ویتریول آبی پنتا هیدرات سولفات مس (II)، CuSO 4 · 5H 2 O و ویتریول سفید هپتا هیدرات سولفات روی، ZnSO 4 · 7H 2 O است.

زاج ، سولفات مضاعف پتاسیمو آلومینیوم با فرمول K 2 Al 2 (SO 4 ) 4 · 24H 2 O ، در توسعه صنایع شیمیایی رقم خورده است.

سولفات ها به صورت ذرات میکروسکوپی ( آئروسل ها ) ناشی از سوخت های فسیلی و احتراق زیست توده به وجود می آیند. آنها اسیدیته جو را افزایش می دهند و باران اسیدی را تشکیل می دهند .

باکتری های بی هوازی کاهنده سولفات Desulfovibrio desulfuricans و D. vulgaris می توانند پوسته سولفات سیاه را که اغلب ساختمان ها را کدر می کند حذف کنند.

اثرات اصلی بر اقلیم

نقشه بیضی شکلی از زمین که از رنگ ها برای نشان دادن مقادیر مختلف استفاده می کند

ضخامت نوری آئروسل سولفات 2005 تا 2007 متوسط

کربنات

مقاله اصلی: آئروسل های گوگرد استراتوسفری

اثر مستقیم اصلی سولفات ها بر آب و هوا شامل پراکندگی نور است که به طور موثر آلبدوی زمین را افزایش می دهد .

این اثر نسبتاً به خوبی درک شده است و منجر به سرد شدن ناشی از نیروی تشعشعی منفی در حدود 0.4 W/m 2 نسبت به مقادیر پیش از صنعتی می شود، تا حدی اثر گرم شدن بزرگتر (حدود 2.4 W / m2 ) گازهای گلخانه ای را جبران می کند.

این اثر به شدت از نظر فضایی غیر یکنواخت است، و بزرگترین پایین دست مناطق صنعتی بزرگ است.

اولین اثر غیر مستقیم به عنوان اثر Twomey نیز شناخته می شود . آئروسل های سولفات می توانند به عنوان هسته های متراکم ابر عمل کنند و این منجر به تعداد بیشتری قطرات کوچکتر آب می شود.

بسیاری از قطرات کوچکتر می توانند نور را به طور موثرتری نسبت به چند قطره بزرگتر منتشر کنند. دومین اثر غیرمستقیم، اثرات ضربه‌ای بیشتر از داشتن هسته‌های تراکم ابر بیشتر است.

پیشنهاد شده است که اینها شامل سرکوب نم نم نم نم باران، افزایش ارتفاع ابر، برای تسهیل تشکیل ابر در رطوبت کم و طول عمر بیشتر ابر است.

سولفات همچنین ممکن است منجر به تغییراتی در توزیع اندازه ذرات شود، که می‌تواند بر خواص تابشی ابرها تأثیر بگذارد به گونه‌ای که به طور کامل شناخته نشده است

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.